Dáme hlavy dohromady

Datum:
01.03.2023

Praha 6 se rozhodla v letošním roce zavést participativní rozpočet i do mateřských škol. Projekt nazvala „Dáme hlavy dohromady“ a ve svém rozpočtu na něj vyhradila 2,3 milionu korun.

Po loňském úspěšném vstupu participativního projektu „Šance do škol“ mezi žáky základních škol letos dostanou šanci i předškoláci. Kromě vylepšení prostředí školek je cílem také naučit děti se rozhodovat, hlasovat a realizovat vlastní přání za podpory svých rodičů a vychovatelů, nebo se třeba naučit podřídit většině.

Každá školka si navrhne svůj vlastní harmonogram, ve kterém proběhne celý proces navrhování a hlasování. Částka bude rozdělená podle počtu jejich oddělení mezi 33 školek, které městská část zřizuje. Participativní rozpočet by v každé ze školek měl trvat pět až šest týdnů a skládat se z několika fází – od přípravy až po vyhlášení vítězných projektů.

Jak by měl projekt a představení participace malým dětem fungovat? „Děti by se měly zamyslet a navrhnout, co by jim zpříjemnilo čas ve školce, protože nepochybuji o tom, že budeme spoustou netradičních dětských nápadů mile překvapeni,” říká místostarostka pro školství Mariana Čapková.  Následně rodiče a učitelé nápady posoudí a předají je ke schválení komisi složené ze zástupců vedení školy a městské části. Projekty, které budou vyhodnocené jako realizovatelné, postoupí do hlasování. Prostor k hlasování dostanou jak děti – přímo ve školce, tak rodiče, pro něž bude připravená jednoduchá webová aplikace.

Celý článek naleznete zde.

VÝSLEDKY

Milí rodiče,

na závěrečné školní akci "Rozloučení se školkou", která se konala 23.6.2023, proběhlo hlasování o nápadech, které naše děti navrhly k realizaci projektu participace. Nejvíce hlasů rodičů a dětí získalo "MLHOVIŠTĚ".

Fotky: